Uždarų patalpų akrobatinių aviamodelių pasaulio čempionatas vyks Jonavoje

2023 m. kovo 19 – 25 d. Jonavos sporto arenoje vyks šių metų svarbiausios uždarų patalpų akrobatinių aviamodelių varžybos – 2023 FAI F3P pasaulio čempionatas.

Pirmasis šios aviamodelių klasės pasaulio čempionatas surengtas 2013 m. Vokietijoje, Koburgo mieste. 2015 m. – Lenkijoje, 2017 m.  – Prancūzijoje, 2019 m.  – Kretos saloje, Graikijoje. 2021 m. Rumunijoje planuotą čempionatą teko atšaukti dėl COVID-19 pandemijos. 2022 m. Tarptautinė aeronautikos federacija teisę organizuoti 5-ąjį pasaulio čempionatą suteikė Lietuvai.

Pasaulio čempionate dalyvaus kaip niekada gausi Lietuvos rinktinė: trys suaugusieji (Donatas Paužuolis (Vilnius), Paulius Raupys (Kaunas), Mindaugas Grimalis (Vilnius) ir trys jauniai (Donatas Vaitkus, Tautvydas Čefonovas, Nelija Prapuolenaitytė (Zarasai).

Čempionato metu sportininkai varžysis dviejose klasėse – pilotažo ir skrydžių pagal muziką (pastaroji oficialia klase pasaulio čempionate pripažinta 2019 m.), taip pat suaugusiųjų ir jaunių kategorijose.

Pilotažo klasėje varžysis 32 sportininkai, skrydžių pagal muziką klasėje – 21. Čempionate rungsis 13 šalių atstovai. Sportininkųskrydžius vertins 2 FAI teisėjų kolegijos (po penkis teisėjuskiekvienoje).

Kovo 20-21 d. pilotažo klasės sportininkai suskris keturis preliminarius turus (iš anksto žinomą figūrų seką), 10 geriausiųjų pateks į finalą.

Kovo 22-23 d. skrydžių pagal muziką klasės sportininkai suskris keturis preliminarius turus, iš kurių 10 geriausių pateks į finalą. Skrydis pagal muziką, tai 120 s paties sportininko sukomponuotasmuzikinis takelis, kuriam skambant atliekamas skrydis akrobatiniuaviamodeliu. Teisėjai vertindami skrydį atsižvelgia tiek į skrydžioir muzikos sinchroną, tiek į atliekamų figūrų sudėtingumą, tiek į panaudotus specialiuosius efektus (konfeti, išleidžiamos juostelės, šviesų efektai ir pan.). Skrydžiai pagal muziką dažnai pritraukiadaugiausiai žiūrovų ir susilaukia pačių teigiamiausių reakcijų.

Kovo 24 d. vyks pilotažo klasės finalai – 3 turai, kovo 25 d. – skrydžių pagal muziką finalai.

Pasaulio čempionate dalyvaus kaip niekada gausi Lietuvos rinktinė: trys suaugusieji (Donatas Paužuolis (Vilnius), Paulius Raupys (Kaunas), Mindaugas Grimalis (Vilnius) ir trys jauniai (Donatas Vaitkus, Tautvydas Čefonovas, Nelija Prapuolenaitytė(Zarasai). Donatas Paužuolis šiame pasaulio čempionate gins skrydžių pagal muziką klasės pasaulio čempiono titulą, pilotažo klasėje – pasaulio vicečempiono titulą, tačiau yra pasiryžęs rimtai pasivaržyti ir dėl pirmosios vietos. Lietuvai atstovausiantys jauniai – Broniaus Oškinio vaikų sklandymo mokyklos auklėtiniai, dėka trenerio Audriaus Kuzmos prieš pora metų pasinėrę ir į aviamodeliavimą. Čempionate dalyvausianti NelijaPrapuolenaitytė – pirmoji mergina pilotė uždarų patalpų akrobatinių aviamodelių pasaulio čempionate nuo 2013 m., kai šie čempionatai pradėti organizuoti.

Čempionato direktorius Nerijus Žukauskas (Lietuvos aviamodelių sporto federacijos viceprezidentas, kordinių aviamodelių atstovas) pasidžiaugė, kad Lietuva pasiryžo organizuoti šį pasaulio čempionatą, o tarptautinė organizacija tam pritarė, tačiau taip pat pripažino, kad kilo nemažai iššūkių sprendžiant įvairius organizacinius klausimus. „Neslėpsiu, kad pagrindinis iniciatorius organizuoti pasaulio čempionatą Lietuvoje buvo Donatas Paužuolis. Įvertinęs, kad po COVID-19 bent dalis šios klasės sportininkų pradėjo prarasti motyvaciją (kai kuriose šalyse sportininkai du sezonus iš eilės neturėjo galimybės treniruotis), taip pat norėdamas, kad Lietuvos publika pamatytų geriausių šios klasės pasaulio pilotų skrydžius, jis kreipėsi su pasiūlymu į federaciją, o mes ilgai nedvejoję sutikome.“ Paklaustas, su kokiais iššūkiais tenka susidurti ruošiantis čempionatui, N. Žukauskas teigė, kad pagrindinis – riboti finansai. „Norisi ne tik formaliai suorganizuoti ir pravesti varžybas pagal joms keliamus minimalius reikalavimus, bet ir užtikrinti, kad renginys būtų kokybiškas, pakankamai dėmesio būtų skirta ir, pavyzdžiui, žiūrovams. Aviamodelių sporto varžybos nėra tai, ką stebime kasdien. Dalis žmonių apie tai išvis nėra girdėję, todėl norisi supažindinti, paaiškinti varžybų taisykles ir pan.“ 

Paklaustas, kokių rezultatų tikimasi iš Lietuvos atstovų pasirodymo čempionate, pilotas ir komandos vadovas Donatas Paužuolis teigė, kad komanda yra labai motyvuota, reguliariai treniruojasi Vilniuje, Kaune, Alytuje (jaunimas – ir Zarasuose), ir sieks pačių aukščiausių rezultatų. „Laukia įtemptos varžybos, nes ir pilotažo ir skrydžių pagal muziką klasėje skris stiprūs, patyrę pilotai. Manau, kad visų komandos narių tikslas – parodyti geriausią asmeninį rezultatą, o jei tai dar lems ir aukštą vieną bendroje lentelėje – bus dviguba pergalė. Labai palaikome savo jaunimą, kuris jau įrodė, kad per labai trumpą laiką galima pasiekti aukštą lygį, jei tik labai nori ir įdedi daug darbo. Tikimės, kad ir „namų sienos“ bus ne paskutinis faktorius, prisidėsiantis prie sėkmingo komandos pasirodymo“.

Oficialus pasaulio čempionato atidarymas vyks kovo 19 d. 16:30, apdovanojimų ir uždarymo ceremonija – kovo 25 d. 16:00. Arenoje veiks avia paroda, įėjimas į Jonavos sporto arena žiūrovams nemokamas. Varžybos bus transliuojamas per Youtubeplatformą (Lietuvos aeroklubo paskyra).

Lietuvos aviamodelių sporto federacija