Broniaus Oškinio „Žiogas“ vėl ore

Senovinis restauruotas, dažniausiai vokiškos konstrukcijos sklandytuvas Lietuvos padangėje ne naujiena, bet atkurtas ir dar lietuviškas – vienintelis! Tai 1954 m. Broniaus Oškinio medinės konstrukcijos mokomasis sklandytuvas „BrO-9 Žiogas“. Jį atkūrė ir Pociūnuose išbandė kaunietis Benvenutas Ivanauskas.

Ramūs vasaros vakarai - itin tinkami sklandytuvo bandymams. Buksyruojamas automobilio, „Žiogas“ sėkmingai kilo į metrą, kitą ir švelniai leidosi žemyn. Kitą dieną ištemptas lėktuvo „Wilga“ jau skrajojo gerokai aukščiau. Išbandė pakilti ir išvilktuvu. Nusistovėję orai sklandymui  buvo rekordiški, tad kaip nepabandžius ir skrieti? Ir skriejo! Daugiau nei valandą.

Buvau pakilęs į du kilometrus. Galėjau dar skraidyti, tik sušalau...

„Buvau pakilęs į du kilometrus. Galėjau dar skraidyti, tik sušalau... Fantastiškas skrydis atvira kabina“, – įspūdžiais dalinosi Benvenutas.

Taip aukštai nebuvo pakilęs nė vienas „BrO-9 Žiogas“. Jų šeštame dešimtmetyje pagaminta net 320, bet neišliko nė vieno. Atkuriant šį medinuką B. Ivanauskas darbavosi net dešimt metų. Tiesa, su pertraukomis. Per šį laikotarpį dar buvo išvykęs svetur, gimė sūnus, pasistatė namą. Visur jį palaikė, lydėjo žmona ir bendražygė Lina. Ir „Žiogo“ išbandymo dieną ji buvo greta.

Benvenutas planuoja atkurti ir kitas Br. Oškinio konstrukcijas.