Lietuviai Džiugas Kačanauskas ir Igor Lobanov – geriausių pasaulio akrobatinio skraidymo profesionalų tarpe

Pastarąją savaitę Lenkijos dangų raižė geriausi akrobatinio skraidymo pilotai, kurių tarpe ir du lietuviai – Džiugas Kačanauskas (27 m.) ir Igor Lobanov (27 m.). Abu pilotai yra patenkinti savo pasirodymais.

Nuo liepos 29 d. iki rugpjūčio 5 dienos pilotai varžėsi Torunės aerodrome vykusiame Pasaulio akrobatinio skraidymo standartinės kategorijos čempionate su 35 dalyviais iš 9 šalių – Lietuvos, Lenkijos, Čekijos, Vokietijos, Prancūzijos, Rumunijos, Ukrainos, Ispanijos ir Rusijos. 
Bendroje įskaitoje D. Kačanauskas užėmė 7 vietą, I. Lobanov – 24.

Skraidydami išskirtiniais akrobatiniais lėktuvais, lietuviai savo pasirodymus vertina pozityviai ir jaučiasi išpildę lūkesčius.

Pilotai atliko keturias neilgas, bet sudėtingas skrydžių programas

Čempionato dalyviai varžėsi keturiose akrobatinio skraidymo programose: pirmosios programos metu sportininkai atlieka iš anksto žinomą, išmoktą kompleksą, o kitų, nežinomų programų metu – varžybų metu parengtus kompleksus, kuriuos komandos sudaro prieš dieną. 
Atlikęs pirmąjį pratimą Džiugas užėmė 6 vietą, Igoris – 13 vietą. Nežinomi kompleksai buvo sudėtingesni: po antrojo pratimo I. Lobanov užėmė 14 vietą, D. Kačanauskas – 20 vietą. Trečiame pratime D. Kačanauskas užėmė 15 vietą, I. Lobanov – 25 vietą. 
Sunkiausioje ketvirtoje programoje Džiugas pradžiugino Lietuvą bronzos medaliu, I. Lobanov užėmė 32 lentelės vietą.
„Varžybos buvo ne tik skraidymo patirtis, bet ir gyvenimo patirtis – neskubėk džiaugtis pasiekimais ir koncentruokis į tai, kas dar laukia. Noras patekti į TOP10 kainavo daug brangių klaidų paskutiniame pratime,“ – teigia čempionate Lietuvai atstovavęs I. Lobanov.

Čempionato lyderiai – rusas, vokietis ir prancūzas

Pirmų trijų vietų pasaulio čempionate laimėtojai – Rusijos atstovas Dmitry Samokhvalov (lėktuvas „Sukhoi 31MX“), Oliver Bax iš Vokietijos ir Robin Picard iš Prancūzijos, kurie, kaip ir didžioji dalis sportininkų, skrido „Extra 330SC“ tipo lėktuvais.
Pilotų tikslumą atliekant akrobatinio skraidymo figūras vertina teisėjų komisija, tarp kurių – ir lietuvių teisėjų duetas: tarptautinės kategorijos teisėja Violeta Gedminaitė bei Eugenijus Raubickas (padėjėjas).
Lietuvos atstovai – jauni, bet jau įspūdingą aviacinę patirtį sukaupę pilotai. D. Kačanauskui tai jau antras tarptautinis čempionatas. Jo patirtis – 400 skrydžio valandų, iš jų akrobatiniais lėktuvais apie 100 valandų, ir apie 60 valandų varžybiniu lėktuvu „Su 26 M“ LY-DON.

O daugiau kaip 5500 valandų skraidymų patirtį sukaupusiam Igor Lobanov „WAAC 2021“ – pirmasis tarptautinis čempionatas. „Airhub Training“ aviacijos mokymų centre pilotus ruošiančio instruktoriaus skraidymo patirties bagaže be keleivinių lainerių ir 200 skrydžio valandų akrobatiniais lėktuvais bei 50 valandų nuosavu lėktuvu „XA42“ LY-OMG.

Lietuvos akrobatinio skraidymo komandos treneris Eltonas Meleckis lakūnų pasirodymą čempionate vertina gerai ir teigia esąs rezultatais patenkintas. Pilotai, besiruošdami varžyboms, šiemet ore praleido po 15 skrydžio valandų. Skraidydami išskirtiniais akrobatiniais lėktuvais, jie savo pasirodymus vertina pozityviai ir jaučiasi išpildę lūkesčius. Anot D. Kačanausko: „Vienas didžiausių iššūkių varžybose išlaikyti skrydžio kokybę. Turima patirtis ir pilotavimo technika nesikeičia, tačiau norint palaikyti gerą rezultatą, reikia didelių pastangų.“